Przebarwienia skóry

autor: • 28 lipca 2015 • Najnowsze, UrodaKomentarze: (0)

Przebarwienia to problem, który dotyczy 90 proc. kobiet po 50 roku życia. Ciemne plamy pojawiają się najczęściej na twarzy, dekolcie, dłoniach, ale i innych częściach ciała

Czym są przebarwienia?
Skóra człowieka ma kolor, którego różnorodność zawdzięcza komórkom barwnikowym (melanocytom), a w szczególności ich położeniu. Im płycej się znajdują, tym kolor skóry jest ciemniejszy. Przebarwienia powstają, kiedy melanocytów jest za dużo lub też produkują zbyt dużo barwnika. Miejscami, które najczęściej dotkają przebarwienia są: nos, czoło, policzki, dłonie i dekolt.

Przyczyny ich powstawania
Powodów powstawania przebarwień, jest co najmniej kilka. Najczęściej pojawiają się w wyniku:
* nadmiernej ekspozycji ciała na promieniowanie słoneczne UV, zarówno tych słonecznych, jak i w solarium,
* zmian zapalnych skóry, głównie przy cerze trądzikowej i skłonnej do wyprysków,
* niedoczynności lub nadczynności tarczycy,
* choroby wątroby,
* zmian hormonalnych, spowodowanych ciążą, stosowaniem terapii hormonalnej, antykoncepcji, czy okresem menopauzy,
* działaniem fitotoksycznych lub fotoalergizujących substancji, znajdujących się głównie w kosmetykach, lekach, mydłach, hennie, czy tatuażu.
Promienie słoneczne to podstawowa przyczyna powstawania przebarwień. Kiedy przesadnie wystawiamy się na działanie słońca, komórki zaczynają wytwarzać więcej barwnika (melaniny) i skóra ciemnieje. Tak bardzo pożądana przez wiele osób opalenizna, jest w rzeczywistości niczym innym, jak tylko wytworzonym w toku ewolucji mechanizmem chroniącym skórę przed wnikaniem do niej szkodliwego promieniowania ultrafioletowego. Zazwyczaj, po upływie pewnego czasu skóra odzyskuje swój naturalny kolor. Kiedy tak się nie dzieje, powstają przebarwienia.
Lekarz medycyny estetycznej, specjalizujący się w laseroterapii i leczeniu przebarwień, dr Marek Wasiluk, wyjaśnia obrazowo, że przebarwienia powstają, gdy komórki głupieją. – Można to porównać do mechanizmów odpowiedzialnych za tycie i efekt jo-jo po odchudzaniu. Jeśli będziemy jeść bardzo rzadko, ale duże porcje, to wcale nie schudniemy, bo nasz organizm bojąc się zagłodzenia będzie na wszelki wypadek magazynował każdą nadwyżkę. Podobnie z przebarwieniami, komórki skóry, którą narażaliśmy na silną słoneczną ekspozycję, mogą w obawie, że znowu to zrobimy, nie redukować barwnika do normalnego poziomu, mimo iż niebezpieczeństwo już minęło – tłumaczy specjalista. Powinniśmy pamiętać, że jeżeli na skórze istnieją już ciemne plamy, to ekspozycja na słońce może spowodować, że piegi, plamy starcze, melasma, czy przebarwienia pozapalne, staną się jeszcze ciemniejsze.
Zaburzenia hormonalne są także jednym z głównych powodów powstawania przebarwień. Są to szczególnego rodzaju przebarwienia zwane melasmą lub chloasmą. Występują bardzo często u kobiet, u których żeńskie hormony płciowe (estrogen i progesteron), stymulują nadprodukcję melaniny, podczas narażenia skóry na działanie słońca. Powstawanie tego rodzaju zmian skórnych, dotyka także często kobiety w ciąży i te z naturalnie ciemniejszą karnacją.
Częste są też przebarwienia powstające wskutek urazów i stanów zapalnych. Tego typu zmiany na ogół schodzą same po kilku miesiącach, ale niestety nie zawsze. Zdarza się także, że przebarwienia są efektem zabiegów kosmetycznych, niejednokrotnie takich, które miały przebarwienia usunąć, a tymczasem tylko przysporzyły nowych.

Pin It

Podobne artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *