Polscy mężczyźni żyją dłużej

autor: • 21 października 2015 • Lifestyle, NajnowszeKomentarze: (0)

Przeciętna długość życia mężczyzn w naszym kraju wzrosła z 66 do 73 lat. To dobry wynik, ale nadal mamy sporo do nadrobienia w porównaniu z innymi krajami Zachodu

Statystyki

Z najnowszych danych wynika, że w latach 2001 – 2013 długość życia mężczyzn w naszym kraju wzrosła o 7 lat. Prof. Bogdan Wojtyniak z Narodowego Instytutu Zdrowia Publicznego – Państwowego Zakładu Higieny w Warszawie twierdzi, że to dużo, ale nadal trzeba pamiętać, że mężczyźni w naszym kraju żyją o 6, 1 lat krócej, niż w Europie Zachodniej.
Według specjalisty, pocieszający jest fakt, że od 2008 roku, przeciętna długość życia Polaków wzrasta w szybszym tempie. – Jeśli się ono utrzyma, za 15 lat mężczyźni w naszym kraju mają szansę żyć tak samo długo, jak ci w Europie Zachodniej – ocenia ekspert.
Z badań wynika też, że przeciętna długość życia Polaków wzrastała najbardziej po 1991 roku, gdy co roku wydłużała się o 0, 39 roku. Wtedy najbardziej nadrabialiśmy zaległości. Jednak w latach 2002 – 2008 tempo tych zmian się spowolniło prawie trzykrotnie. Dopiero w ostatnich trzech latach znowu się zwiększyło do tego samego poziomu, jaki był w latach 90. XX wieku.
Według prof. Wojtyniaka, w największym stopniu spadła umieralność mężczyzn w wieku produkcyjnym, między 45. i 65. rokiem życia. To dzięki temu zaczął się poprawiać stan zdrowia Polaków w porównaniu do sąsiadów z Zachodu.
Niepokojącą natomiast informacją jest ta, że tempo wydłużania się życia większe jest u Polaków, niż Polek. U kobiet w ostatnich latach, co roku wzrastało ono o zaledwie 0, 10 roku życia i jest niestety wolniejsze, niż w innych krajach Europy Zachodniej. Polskie kobiety żyją o 3 lata krócej w porównaniu z ich koleżankami z Unii. Wszystko wskazuje na to, że jeśli nic się nie zmieni, to różnica ta będzie się tylko pogłębiać, a nie zmniejszać.
Badania pokazują także, że jest całkiem spora różnica w przeciętnej długości życia kobiet i mężczyzn w naszym kraju. Polki żyją średnio 81 lat.

Od czego zależy długość życia?

Głównym powodem wydłużania się przeciętnej długości życia jest spadek zgonów z powodu chorób układu krążenia. Dzięki zwiększonej świadomości kobiet i mężczyzn, doszło do zmian w sposobie odżywiania i trybie życia, a co za tym idzie, niższej zapadalności na różnego rodzaju choroby z tym powiązane.
Spory wpływ na długość życia ma także poziom wykształcenia. – W naszym kraju mężczyźni z dyplomem uczelni żyją, aż 14 lat dłużej niż ci, którzy ukończyli jedynie szkołę podstawową – informuje prof. Wojtyniak. W Polsce jest 18, 5 mln mężczyzn, z czego prawie połowa ma, co najwyżej wykształcenie zawodowe.
Na długość życia w znacznym stopniu oddziałuje również miejsce zamieszkania. Badania pokazują, że najmniej korzystne są małe miasta poniżej 5 tyś. mieszkańców, natomiast najdłużej żyje się w dużych miastach, takich jak Warszawa, Wrocław, czy Gdańsk.
Z kolei na świecie nadal najdłużej żyją Japończycy, kobiety – 87 lat, a mężczyźni – 80 lat. Zaraz po nich są mieszkanki Hiszpanii, Szwajcarii, Singapuru i Włoch, które żyją 85 lat. We Francji, Australii, Korei Południowej, Luksemburgu i Portugalii kobiety żyją przeciętnie 84 lata. Jeśli natomiast chodzi o mężczyzn, to najdłużej żyją mieszkańcy Islandii – 81 lat. W Szwajcarii, Australii, Izraelu, Singapurze, Nowej Zelandii, Włoszech, Japonii i Szwecji przeciętna długość życia panów wynosi 80 lat.

Pin It

Podobne artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *