Płaskostopie atakuje

autor: • 24 maja 2016 • Najnowsze, ZdrowieKomentarze: (0)

Deformacja nazwana płaskostopiem najczęściej pojawia się już w dzieciństwie. Nie stanowi ona problemu natury estetycznej, ale przede wszystkim zdrowotnej. Ta wada postawy znacznie może wpływać na nasz komfort i proces poruszania się

Stopy są narażone na wiele chorób czy schorzeń, wśród nich główną jest jednak płaskostopie. Płaskostopie to deformacja, której cechą charakterystyczną jest obniżenie się lub całkowity zanik sklepienia. Prawidłowo ukształtowana stopa nie dotyka całą swoją powierzchnią podłoża, a jej kości tworzą łuk. W przypadku płaskostopia dochodzi do zaniku łuków stopy, która staje się płaska i przylega do podłoża całą swoją powierzchnią. Nie chodzi tutaj jednak o sam wygląd stopy chorego, a o konsekwencje zdrowotne tej przypadłości. Wada wpływa bowiem na całą naszą aktywność ruchową. Dyskomfort możemy odczuwać zarówno podczas biegania, jak i zwykłego spaceru. Problemem może się okazać chodzenie, w czasie którego również będziemy odczuwać ból. Dolegliwości bólowe zazwyczaj dotyczą nie tylko stóp, ale i łydek, kolan czy kręgosłupa. Uciążliwy może się dla nas okazać również sam moment wyboru odpowiedniego obuwia, które będzie dopasowane do stopy. Płaskostopie sprawia również, że w krótkim czasie zniekształcają się buty, w których chodzi chory.

Istotne jest jednak to, skąd tak naprawdę bierze się płaskostopie. Zazwyczaj pojawia się ono już w dzieciństwie, a u jej źródeł stoją słabe i wiotkie więzadła stóp. Dlatego tak ważne jest to, aby od najmłodszych lat dbać o stopy dzieci oraz podejmować stosowne działania nawet, gdy płaskostopie się już pojawi. Co ważne, prawidłowy kształt stopy tworzy się do 7-8 roku życia, potem stopa tylko i wyłącznie rośnie. Skutki płaskostopia mogą się pojawić już w dzieciństwie, ale i objawić się dopiero w życiu dorosłym. Jego objawy mogą się nasilać pod wpływem nieodpowiedniego obuwia lub nadwagi czy otyłości.

Płaskostopie sprawia, że prawidłowe dotąd punkty podparcia stopy się zmieniają, stąd też pojawiający się ból, a także odciski, które pojawiają się, gdy stopa naciska na podłoże częścią do tego nieprzystosowaną. Płaskostopie sprzyja rozwojowi wtórnych deformacji takich jak paluch koślawy. Zniekształcona stopa utrudnia chodzenie oraz dobranie i noszenie obuwia.

W przypadku nieleczonego płaskostopia w dorosłym życiu ze względu na uciążliwy ból jesteśmy zmuszeni ograniczyć spacery, bieganie i inne aktywności związane z obciążeniem stopy. Ograniczenie ruchu prowadzi do nadwagi, która zwiększa nacisk na zdeformowaną stopę i pogłębia wadę.

Skąd wiadomo, że mam płaskostopie? Płaska stopa przyjmując na siebie obciążenie przylega bardzo mocno do podłoża, a czasami styka się z nim całkowicie. Jeżeli jednak nie widzimy tego na pierwszy rzut oka to przeprowadźmy w domu pewien eksperyment. Możemy spróbować np. zostawić ślad stopy na mokrej posadzce czy piasku. Dzięki temu dowiemy się czy cała przylega ona do powierzchni i jest zupełnie płaska. Warto obserwować także swoje buty, jeżeli będą one bardziej zdarte po wewnętrznej stronie to znak, że być może mamy problem z płaskostopiem. Należy jednak pamiętać, że rozpoznanie wady może stwierdzić wyłącznie lekarz specjalista – najskuteczniejsi w rozpoznawaniu tego schorzenia są ortopedzi. To lekarz diagnozuje wystąpienie deformacji i zaleca odpowiednie leczenie. Jeżeli więc zaobserwujemy niepokojące oznaki, należy zgłosić się do ortopedy.

Bez względu na to, czy jesteśmy genetycznie zagrożeni wystąpieniem deformacji takiej jak płaskostopie, musimy dbać o stopy. Od najmłodszych lat należy obserwować rozwój stóp dziecka. To bardzo ważny proces, który wpływa na jego późniejszą postawę i sposób chodzenia. Ich nieprawidłowy kształt może skutkować także przewlekłymi bólami.

W dorosłym życiu również nie należy zapominać o stopach. Fakt, iż ich rozwój zakończył się w wieku młodzieńczym, nie oznacza, że jest ona teraz odporna na różnego rodzaju zniekształcenia. Kupujmy wygodne obuwie, pozwalajmy na prawidłową pracę naszych mięśni i pamiętajmy, że każdy dodatkowy kilogram, który każemy im dźwigać, nie jest dla nich dobry. A jeśli nabawiliśmy się deformacji stóp, warto zdecydować się na wizytę u lekarza, który wybierze najwłaściwszy sposób leczenia.

Źródło: Zaza Media
fot. materiały prasowe

Pin It

Podobne artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *