Natrętny ból zęba

autor: • 3 czerwca 2016 • Najnowsze, ZdrowieKomentarze: (0)

Bolący ząb potrafi nam bardzo utrudniać życie. Trudno się bowiem skupić, gdy ciągle go odczuwamy. Taki przeciągający się ból nie musi oznaczać próchnicy. Często to efekt mający swe źródło zupełnie gdzie indziej. Co może być jego przyczyną?

Kto z nas nie doświadczył bólu zęba? Ta dolegliwość jest niezwykle powszechna i niejednokrotnie przyszło nam się z nią zmierzyć. Czasami ból przechodził z sam, a innym razem musieliśmy z nim pójść do dentysty. Już to może świadczyć o tym, że nie zawsze jego przyczyna jest taka sama, choć zazwyczaj może nam się wydawać, że to próchnica.

Zacznijmy jednak od tego, co najczęściej kojarzy nam się z bolącym zębem, a więc od próchnicy. Może być ona spowodowana przede wszystkim przez bakterie i odkładającą się płytką nazębną. Nie zawsze to jednak próchnica jest głównym winowajcą. Czasami ból może być spowodowany przez uraz, a więc stanowić efekt pęknięcia lub ukruszenia się zęba. Zdarza się tak, gdy np. zostaniemy uderzeni. Wtedy to może dojść do uszkodzenia miazgi lub innych dolegliwości bólowych.

Osoby, u których pojawiły się już tzw. zęby mądrości wiedzą, co to ból. Wyrzynające się ósemki bolą szczególnie wtedy, gdy wychodzą pod złym kątem. Z tego biorą się różnorakie stany zapalne, torbiele czy silne dolegliwości bólowe. W tej sytuacji najlepszym rozwiązaniem jest usunięcie zęba.

Stany zapalne dziąseł i paradontoza mają swoje źródło w nawarstwionym kamieniu nazębnym, który uciska dziąsła. Wtedy to powstają tzw. kieszonki przydziąsłowe, które z czasem mogą obnażyć korzenie zębów i stać się źródłem dyskomfortu. Należy też zwrócić uwagę na to, czy nie szczotkujemy zębów zbyt mocno.

Ból może być również spowodowany ropniami okołozębowymi, które niejednokrotnie stanowią efekt utrzymującej się infekcji bakteryjnej i stanów zapalnych miazgi. To, jak duży dyskomfort odczuwamy zależne jest przede wszystkim od wielkości ropnia i stopnia jego zaawansowania. Po pewnym czasie w tkankach okołozębowych może się jednak gromadzić wydzielina ropna, a także istnieje prawdopodobieństwo powstania obrzęku. Czasami ten obrzęk pojawia się także na twarzy. Ropnie mogą rozwijać się przy zębie, jak i w okolicy przyzębia, czyli tkanek miękkich.

Nie każdy zdaje sobie sprawę, że ból zęba można odczuwać również wtedy, gdy przechodzimy zapalenie zatok, które jest skutkiem infekcji wirusowej lub bakteryjnej. Poza zębami, w tym wypadku, można również odczuwać ból górnej szczęki czy policzków.

Na nasze poczucie dyskomfortu może wpływać również nadwrażliwość. Najczęściej spowodowana ona jest różnymi bodźcami, czyli np. zimnymi lub gorącymi napojami i potrawami. U źródeł nadwrażliwości stoi zazwyczaj uszkodzenie szkliwa lub kamień nazębny. Kamień wpływa z kolei na cofanie się dziąseł.

Problemy z bólem zębów to często także efekt choroby okluzyjnej. Pojawia się ona wtedy, gdy zaburzona jest praca mięśni żucia i stawów skroniowo-żuchwowych, to przekłada się z kolei na ból zębów, głowy, a nawet oczu. Chorym zdarza się również zgrzytanie zębami, trzaski w stawach czy kruszenie się zębów.

Źródło: Skymed.pl

Pin It

Podobne artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *