Koniec z nadwrażliwością zębów

autor: • 2 marca 2016 • Najnowsze, ZdrowieKomentarze: (0)

Nadwrażliwość zębów to ten przeszywający ból, który zawsze się pojawia, gdy akurat pijesz coś zimnego lub gorącego. Jego obecność znacznie obniża komfort życia. Można sobie jednak z nim radzić. Grunt to odpowiednia profilaktyka!

Okazuje się, że problem nadwrażliwości zębów dotyczy 57% populacji. Na przeszywający ból uskarża się z kolei 1/3 Polaków. Nie da się ukryć, że to właśnie ta przypadłość stoi na czele wszystkich schorzeń stomatologicznych.

Kto jest na nią najbardziej narażony? Przypadłość ta występuje najczęściej wśród ludzi pomiędzy 25-30 rokiem życia. Nawet jeżeli zniknie to może powrócić i to ze zdwojoną siłą.

Można z nią jednak walczyć stosując się do kilku podstawowych zasad. Zacznijmy jednak od szczotkowania zębów. Powinno być ono regularne. Równie regularne jak nitkowanie. W kwestii mycia zębów warto postawić na szczoteczki o miękkim włosiu. Często wydaje się nam, że może ono nie być dostateczne dla naszych zębów jednak używanie tej ze zbyt twardym włosiem może prowadzić do uszkodzenia szkliwa, a od niego już krótka droga do nadwrażliwości.

Nasze działania profilaktyczne warto również oprzeć o opinię stomatologa. Poproś go o produkty, które są przeznaczone dla pacjentów z problemem nadwrażliwości, np. żele lub płyny do płukania jamy ustnej zawierające fluor. Fluor pomaga bowiem zmniejszyć ból i zabezpieczyć szkliwo, a tym samym zminimalizuje ryzyko próchnicy, paradontozy czy uszkodzeń szkliwa.

Przy myciu zębów istotne jest używanie specjalnych past przeznaczonych do zębów wrażliwych, które mają niższą zawartość środka ściernego. Wypróbuj różne marki, aż znajdziesz tę odpowiednią dla siebie.

Aby uchronić się przed nadwrażliwością zębów, warto zadbać również o odpowiednią dietę. Unikaj słodyczy, gorących lub zimnych pokarmów i napojów oraz produktów o kwaśnym pH, między innymi cytrusów czy pomidorów, które sprzyjają nadwrażliwości zębów;

Nadwrażliwość zębów może być także spowodowana zgrzytaniem zębami. Aby temu zapobiec ubieraj na noc specjalne nakładki na zęby, które zwalczają ten problem.

Źródło: Skymed.pl

Pin It

Podobne artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *