Kiedy usuwać zęby mądrości?

autor: • 26 lutego 2018 • Najnowsze, ZdrowieKomentarze: (0)

Choć zęby mądrości brzmią dumnie, to jednak dla wielu osób są prawdziwą zmorą. Często sprawiają wiele kłopotów, takich jak migreny, stany zapalne czy opuchlizny. Dlaczego pacjenci gabinetów stomatologicznych decydują się na ich ekstrakcję?

Zęby mądrości występują u trzech czwartych populacji i należą do grupy narządów szczątkowych. Najczęściej wyrzynają się pomiędzy 16. a 25. rokiem życia, zdarza się jednak że pojawiają się około 30. roku życia lub później. Zęby te najczęściej kwalifikowane są do usunięcia.

Jest kilka powodów, dla których przeprowadza się zabiegi ekstrakcji ósemek. Proces wyrzynania się zębów mądrości nie zawsze przebiega prawidłowo. Często ich rozwój jest opóźniony lub ósemki wyrzynają się jedynie częściowo. Wokół korony zęba mogą wówczas gromadzić się bakterie, co prowadzi do pojawienia się próchnicy, bólu i infekcji.

Po pierwsze, ósemki ze względu na swoje położenie oraz nieregularny kształt sprawiają trudności podczas zabiegów higienizacyjnych. Mycie zębów w pośpiechu oraz problem z dotarciem szczoteczki do najdalej położonych zębów powoduje próchnicę. Bakterie z ósemek z łatwością zakażają pozostałe zęby.

Po drugie, przy ósemkach często pojawiają się problemy periodontologiczne czyli stany zapalne okolicznych tkanek miękkich. Bakterie i resztki jedzenia zalegające w kieszonkach dziąsłowych wywołują zapalenie i ból. Po trzecie, wyrastające ósemki często nie mają wystarczającej ilości miejsca w łuku zębowym, przez co powodują stłoczenie zębów i prowadzą do rozwoju wad ortodontycznych u dorosłych pacjentów. Zdarza się również, że ósemka wrasta w dziąsło lub wyrzyna się krzywo.

Stomatolodzy rekomendują usunięcie ósemek w stosunkowo młodym wieku. Usunięcie ósemek, które jest odpowiednio przeprowadzone, jest całkowicie bezbolesne. Taki zabieg powinien być zawsze poprzedzony szczegółową diagnostyką. Na podstawie zdjęcia panoramicznego rtg lekarz powinien ocenić, czy ząb należy poddać standardowej ekstrakcji, czy konieczne jest zastosowanie metody chirurgicznej (mikroskopowej).

Po ekstrakcji zęba szczególnie ważne są odpowiednie stosowanie się pacjenta do zaleceń pozabiegowych i jego indywidualne skłonności do gojenia. Zazwyczaj rekonwalescencja trwa parę dni. Rutynowo po ekstrakcji do 12 godzin nie wolno szczotkować zębów, w ciągu następnych 1-2 tygodni należy myć zęby bardzo delikatnie. W ciągu 24 godzin nie wolno spożywać gorących pokarmów i napojów. Należy trzymać głowę lekko uniesioną powyżej poziomu serca, nawet jeśli śpimy, oraz unikać dużego wysiłku. Na początku najlepiej stosować płynną dietę.

Wielu lekarzy zaleca ekstrakcję zębów mądrości, kiedy nie dzieje się jeszcze z nimi nic złego: nie ma stanu zapalnego, próchnicy, bólu lub innych nieprawidłowości. Dodatkowo młody wiek sprzyja rekonwalescencji. Istnieje wiele wskazań medycznych do ekstrakcji zębów mądrości, pamiętajmy jednak, że odpowiedź na pytanie – czy usuwać ósemki – zawsze powinna być poprzedzona konsultacją ze specjalistą, który oceni stan całej jamy ustnej.

Źródło: Innovation PR

Pin It

Podobne artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *