Kawa dobra na wszystko

autor: • 25 października 2016 • Kuchnia, NajnowszeKomentarze: (0)

Dzień bez kawy? Dla wielu to wydaje się być nierealne. Nie tylko napędza nas ona do pracy, ale i znacznie wpływa na gospodarkę całego świata. Dlaczego jest ona dla nas tak ważna?

Choć uwielbiamy kawę to wcale nie prowadzimy w rankingach pod względem jej spożycia. Znacznie wyżej są tu np. Finowie. Przeciętny mieszkaniec Finlandii spożywa około 13 kg kawy na rok. Przeciętny Polak, wypijając około 520 filiżanek kawy w ciągu roku, konsumuje około 3 kg kawy. Zazwyczaj sięgamy po kawę ziarnistą, nieco niżej jest kawa mielona, a następnie kawa w kapsułkach.

Na kawę wydajemy ponad 135 milionów złotych rocznie. Nic dziwnego, że ma zatem spore znaczenie dla gospodarki. Nie wyprzeda w zestawieniach wartości sprzedawanej ropy naftowej, ale również znajduje się wysoko.

Skąd się bierze kawa? Uprawia się ją na obszarze zajmującym około 10 mln hektarów. Każdy hektar daje natomiast 8 ton kawy. Choć pochodzi ona z gór Etiopii, największy udział w uprawach na Ameryka Południowa – prawie 60 proc. Na kolejnych miejscach są Azja, w której znajduje się 40 proc. upraw, reszta produkcji pochodzi z Afryki, Oceanii i Północnej Ameryki. Na świecie działa 25 milionów producentów kawy. Legend wyjaśniających w jaki sposób odkryto wyjątkowe właściwości kawy jest wiele, ale najpopularniejsza mówi o pasterzu, który pasł kozy i zauważył, że – zwykle spokojne – zaczynają brykać. Zabrał ze sobą kilka dziwnych dla niego czerwonych owoców, które jadły jego kozy i zaniósł do mieszkających niedaleko zakonników. Myśląc, że to wynalazek diabła postanowili oni wrzucić je do ognia. Po tym poczuli jednak piękny zapach palącej się kawy. Okazało się wtedy, że kawa może nieść za sobą wiele pozytywnych skutków.

Na początku kawy używano bardzo rzadko, np. przy bitwach międzyplemiennych, aby wojownicy nie stracili zapału do walki. Na dobre zaczęto stosować ją dopiero w Średniowieczu. Pierwsza na świecie kawiarnia powstała w Wiedniu w 1615 roku. Do Polski dotarła ona dość późno – pod koniec XVII wieku, a pierwsze kawiarnie zaczęły powstawać w wieku XVIII.

Kawa zawiera m.in. alkaloidy, teobrominę, teofilinę i kofeinę, której zawartość w surowcu sięga od 0,5 do 1,5 proc. Działa ona bardzo pobudzająco, szczególnie na układ krążenia i ośrodkowy układ nerwowy. Pomaga również w procesie myślenia, działa moczopędnie, zwiększa wydzielanie soku żołądkowego i żółci. Kawa sprawia również, że wydziela się serotonina, dopamina i adrenalina, które znacznie poprawiają nastrój.

Dawka śmiertelna kofeiny to – 10 g. Do spożycia takiej ilości potrzebowalibyśmy około 80 filiżanek kawy jednego dnia.

Źródło: www.naukawpolsce.pap.pl

Pin It

Podobne artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *