Kalendarz pyleń

autor: • 23 lutego 2016 • Najnowsze, ZdrowieKomentarze: (0)

Głównymi sprawcami alergii są pyłki kwiatów, drzew, traw, poniewważ w prosty sposób przenoszą się przez wiatr i zaostrzają objawy uczulenia. Alergicy muszą radzić sobie z uporczywym katarem, kaszlem i łzawieniem oczu. Warto dowiedzieć się co nas uczula i kiedy alergen pojawia się w naszym otoczeniu – kiedy pyli. To pozwoli na odpowiednie przygotowanie się do wiosny.

Alternaria – grzyb pleśniowy o silnym działaniu alergicznym, które wywołują jego zarodniki. Zaczyna pylić wczesną wiosną, ma silne działanie – może prowadzić do astmy i nieżytu nosa. Optymalne warunki dla jego rozwoju do wysoka wilgotność powietrza i umiarkowana temperatura.

Brzoza – najbardziej popularna wśród alergenów. Jest najczęstszą przyczyną katary siennego. Kwitnie na przełomie marca i kwietnia, a w Polsce występuje 7 rodzajów tych drzew.

Babka zwyczajna – to roślina, która ma zastosowanie lecznicze. Kwitnie od kwietnia do września i jest owado oraz wiatropylna. Kiedy osoba jest uczulona na babkę zwyczajną to prawdopodobnie będzie też wrażliwa na inne rośliny pylące.

Bez czarny – najmocniej pyli w czerwcu. Jest zaliczany do grupy wysokiego ryzyka pod względem wywoływania alergii. Jest także wykorzystywany do leczenia kataru siennego. Napar z tej rośliny łagodzi i wzmacnia błonę śluzową nosa i gardła. Osoby uczulone na bez nigdy nie powinny sięgać po preparaty z jego zawartością.

Jesion – zaczyna pylić na przełomie marca i kwietnia, tak jak brzoza. Występuje głównie w lasach i jest zaliczany do jednego z najsilniej uczulających alergenów. Wywołuje nieżyt nosa i zapalenie spojówek.

Lipa – to drzewo, które występuje na terenie całej Polski. Wywołuje zapalenie spojówek, pokrzywkę oraz katar sienny. Najsilniej pyli w lipcu. Ma również właściwości lecznicze, wykorzystywane do leczenia kaszlu, gorączki, gardła.

Olcha – reakcja alergiczna na jej pyłki pojawia się nagle, spowodowane jest to wysokim stężeniem alergenów w pierwszych dniach kwietnia. Pylenie zaczyna się w styczniu, a w połowie marca jest najmocniejsze. Olcha wywołuje nieżyt nosa, zapalenia spojówek i katar sienny.

Topola – występuje na terenach nadrzecznych, parkach i alejach. Największe stężenie alergenów przypada na kwiecień, a pyłki mogą krążyć w powietrzu nawet do lipca. Topola to najszybciej rozwijające się drzewo w Polsce. Za alergię odpowiedzialne są męskie odmiany.

Trawy – występują wszędzie, dlatego są najczęstszą przyczyną alergii w Polsce. Pylą od drugiej połowy maja do pierwszej połowy lipca. Największe stężenie pyłku przypada w godzinach porannych oraz między 17-19. Wśród objawów jakie wywołuje znajdziemy: kaszel, duszności, świszczący oddech, ucisk w klatce piersiowej.

Wierzba – należy do drzew z rodziny wiatropylnych. Stężenie pyłku  powietrzu jest średnie. Wyzwanie stanowią wierzbowe palmy, popularne w czasie świąt wielkanocnych. W mieszkaniach zaczynają rozkwitać uwalniając duże ilości pyłku, który uczula.

Oprac. Kinga Pinas

Pin It

Podobne artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *