Implanty – części zamienne naszego organizmu

autor: • 28 września 2016 • Najnowsze, ZdrowieKomentarze: (0)

Części zamienne znaleźć można nie tylko w serwisach samochodowych, ale i szpitalach. Coraz więcej fragmentów ludzkiego ciała może zostać zamienionych na nowe i zdecydowanie trwalsze. Co dają nam implanty i w jakich sytuacjach mogą się okazać pomocne?

Inżynieria materiałowa ciągle się rozwija. Okazuje się, że nowych „części zamiennych” można użyć nie tylko u dentysty, a implanty stosuje się również w przypadku innych części ciała. Implant jest bowiem wszczepiany do organizmu po to, aby odtworzyć działanie uszkodzonej części ciała. Można je natomiast wszczepiać na stałe lub czasowo. Kształt i wielkość implantów – zarówno zębów, jak i stawów czy specjalnych rusztowań wzmacniających uszkodzone kręgosłupy, dobiera się indywidualnie dla każdego człowieka na podstawie wielu badań, m.in. zdjęć rentgenowskich i badań ultrasonograficznych. Warto jednak pamiętać o tym, że mimo wszystko implanty i tak pozostają ciałami obcymi.

Do najbardziej znanych implantów należą natomiast te mające nam zastąpić zęby. Materiały, z których są one zrobione dobiera się tak, aby zapewnić pacjentowi jak największą twardość i wytrzymałość nowego zęba oraz zgodność biologiczną między implantem a tkankami sąsiadującymi z nim – chodzi o to, by organizm nie odrzucił takiego implantu. Twórcy tych „części zamiennych” muszą również pamiętać o ich odpowiedniej odporności. Wszystko po to, aby przygotować je na nieprzyjazne środowisko jamy ustnej.

Ważna jest przede wszystkim powierzchnia implantu. To zwłaszcza na nią oddziałują płyny ustrojowe czy produkty metabolizmu. Stąd tak ważne jest to, aby dla naszego ciała powierzchnia implantu wydała się być przyjazna. Wspomnianą powierzchnię można natomiast kształtować zmieniając jej chropowatość czy porowatość, a nawet budować ją z nanorurek, w których można umieszczać lekarstwa.

Implanty, które stosowane są w stomatologii to jedna z najprostszych form zastosowania inżynierii materiałowej. Znacznie trudniejsze jest stworzenie ruchomych części implantów, np. stawów. W takiej sytuacji konstruktorzy muszą pamiętać o tym, aby wykorzystać biologiczny smar, który zmniejszy tarcie, a także różne tworzywa polimerowe – one z kolei neutralizują zużyte cząstki takiego implantu.

Źródło: www.naukawpolsce.pap.pl

Pin It

Podobne artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *