Drugie życie zęba

autor: • 25 lutego 2016 • Najnowsze, ZdrowieKomentarze: (0)

Jak ulokować wybitego zęba na swoim miejscu? Okazuje się, że wcale nie jest to takie trudne. Gwarantem sukcesu jest jednak zachowanie zimnej krwi i stosowanie się do kilku zasad

Utrata zęba nie wynika wyłącznie z tego, że nie dbamy o higienę jamy ustnej czy mamy problemy zdrowotne. Jeżeli okaże się, że zostanie on wybity lub wypadnie nam na skutek upadku lub urazu to można jeszcze coś z tym zrobić. W tej sytuacji uratować go może zabieg reimplantacji.

Reimplantacja – pierwsze kroki

Czym jest ten zabieg? To ponowne umieszczenie zęba w przeznaczonym do tego miejscu w naszej jamie ustnej. Może być stosowana, gdy utrata zęba wiąże się z mechanicznym urazem lub jako reimplantacja zamierzona. To rozwiązanie jest odpowiednie także wtedy, gdy nie skutkuje leczenie kanałowe. Wykonywać go może wyłącznie chirurg stomatolog.

Jak się obchodzić z wybitym zębem?

Nie każdy uraz kończy się całkowitą utratą zęba. W przypadku np. ułamania wystarczające może okazać się jego kosmetyczne uzupełnienie lub leczenie kanałowe. Jeśli jednak ząb został wybity z korzeniem, zabieg reimplantacji należy wykonać natychmiast po jego utracie. Największe szanse na sukces zabiegu mamy do 30-60 minut od wydarzenia.

Co jednak robić w takiej sytuacji? Oczywiście podnosimy ząb za jego białą część, czyli koronę, a w przypadku, gdy jest zabrudzony płuczemy w pojemniku z letnią i czystą wodą. Można go płukać także w mleku. Co ważne, nie należy go potem osuszać żadnymi ściereczkami i innymi kawałkami materiału.

Pewnie zastanawiasz się, jak go ze sobą zabrać? Możesz przetransportować do gabinetu dość nietypowo – w jamie ustnej pomiędzy policzkiem a trzonowcami, ale ta metoda nie dotyczy dzieci, gdyż istnieje ryzyko połknięcia lub zadławienia. Dobrze jest pamiętać, aby przetrzymywać go w wilgoci, w przeciwnym razie mogą obumrzeć żywe tkanki. Oczywiście z tak przygotowanym zębem stałym (nie może to być ząb mleczny) spieszymy do stomatologa.

Główną rolę odgrywa tu czas. Sam zabieg nie jest natomiast trudny. Komplikacje są możliwe, gdy ząb lub kość okażą się być złamane. Po zabiegu regeneracja trwa zazwyczaj 3-4 tygodnie, chyba, że uszkodzenie jest o wiele większe wtedy może to potrwać nawet 8 tygodni.

Przy braku objawów zakażenia rokowania są pomyślne. Kolejne lata ostatecznie decydują, czy reimplantacja zakończy się 100% powodzeniem. Pomocniczo stomatolog może zlecić dodatkowe badania radiologiczne, które pozwolą wykryć możliwe niepokojące zmiany, np. źródło ewentualnych dolegliwości bólowych czy monitorować resorpcję korzenia.

Źródło: Skymed.pl

Pin It

Podobne artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *