Dobroczynne działanie aronii

autor: • 17 sierpnia 2015 • Najnowsze, ZdrowieKomentarze: (0)

Przesilenie wiosenne to czas, kiedy kończy się długi okres zimowy, a my powoli przygotowujemy nową energię i siły witalne na przywitanie wyczekiwanej wiosny. Warto zadać sobie pytanie, czy rzeczywiście mamy aż tyle wigoru i chęci do działania, gdy za oknem zmienna pogoda, słońca jak na lekarstwo, a nas zwyczajnie dopada chandra?

Aronię można spotkać prawie w każdym polskim ogrodzie. I choć krajem jej pochodzenia są Chiny, to do Polski została przywieziona wiele lat temu. Aronia to bardzo niedoceniona roślina, którą warto odkryć na nowo, by cieszyć się doskonałym zdrowiem oraz wspomóc organizm w trudnym dla niego czasie.

Braki energetyczne po zimie
Okres przejściowy między porami roku to trudny czas. Szczególnie ciężkie jest przejście między zimą, a wiosną, bo organizm jest w tym czasie bardziej podatny na choroby i odczuwa niedobory wielu składników odżywczych. W okresie zimowym dostęp do świeżych warzyw i owoców jest znacznie utrudniony i stąd pojawiające się braki w organizmie ważnych witamin i minerałów. Uzupełnianie diety odpowiednimi pierwiastkami staje się na wiosnę koniecznością dla zachowania równowagi i dobrego samopoczucia. To właśnie wiosną szczególnie pomocne mogą być wszelkie dobrodziejstwa natury. Maliny na przeziębienie i obniżenie gorączki. Berberys na prawidłową pracę układu pokarmowego. Rokitnik, który wspomaga organizm przy astmie i innych chorobach układu oddechowego. Wielką zapomnianą była wspomniana powyżej aronia, której unikalne właściwości zaczynają znowu powracać do łask.

Skarby prosto z naszego ogrodu
Niegdyś aronia często gościła na polskich stołach. Ta mrozoodporna, niewymagająca w uprawie roślina to doskonały surowiec, z którego można robić wiele przetworów. O aronii zwykle mówi się w kontekście smacznych i zdrowych konfitur, dżemów, soków i nalewek. Jednak coraz częściej zwraca się także uwagę na jej walory odżywcze i zbawienny wpływ na zdrowie. Tylko nieliczni wiedzą, że aronia ma opinię najzdrowszego owocu jagodowego na świecie. Ta bomba witaminowa to źródło cennych składników odżywczych i naturalnych przeciwutleniaczy. Zawiera duże ilości witamin z grupy B (B1, B2, B6), witaminę C i E oraz składniki mineralne, przeciwutleniacze i mikroelementy. Jest też doskonałym źródłem witaminy PP, czyli niacyny, która odpowiedzialna jest za naszą kondycję psychiczną. Jej niedobory mogą nasilić migrenę i bezsenność, a także powodować stany napięcia nerwowego oraz depresję. Jednak najistotniejszą cechą aronii jest to, że jest ona skarbnicą flawonoidów, czyli naturalnych przeciwutleniaczy, które usuwają z organizmu tzw. wolne rodniki. Badania wykazały, że skórka aronii zawiera nawet siedem razy więcej flawonoidów, niż jej miąższ. Organizm nie jest jednak w stanie gromadzić tej substancji na zapas, a sezon na owoce jagodowe jest krótki.
W sezonie, kiedy świeże owoce są mało dostępne, warto sięgać po produkt suszony, by móc się cieszyć jej dobroczynnym działaniem przez cały rok. Sproszkowany susz warto także stosować, jako dodatek do innych pokarmów.

Owoce jagodowe – smaczna bomba witaminowa
Codzienne wspomaganie organizmu składnikami pochodzenia naturalnego, to prosty i tani sposób, aby cieszyć się pełnią sił witalnych. Natura jest źródłem wszystkiego, co jest niezbędne dla zachowania zdrowia i dobrej formy. Wszystkie owoce jagodowe, a przede wszystkim aronia, to inwestycja w zdrowie oraz dobre samopoczucie, o które tak ciężko w okresie przesilenia wiosennego. Do innych najpopularniejszych owoców jagodowych zaliczyć można: truskawki, maliny, porzeczki, poziomki, jeżyny, agrest, borówki, żurawinę, czy czarny bez. To kolejne owoce o wyjątkowych wartościach odżywczych, gdyż zawierają dużo witamin i składników mineralnych, błonnika oraz przeciwutleniaczy. Z pełnym przekonaniem można powiedzieć, że są ogrodową skarbnicą zdrowia.

Pin It

Podobne artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *