Dla kogo implanty?

autor: • 20 września 2016 • Najnowsze, Uroda, ZdrowieKomentarze: (0)

Co oznaczają dla nas tajemnicze implanty? Mimo, że już od wielu lat są dostępne na rynku to nadal wiele osób boi się z nich korzystać. Kto i kiedy może się na nie zdecydować?

Ta forma leczenia jest już na tyle rozbudowana, że dostępnych jest właściwie 40 rodzajów implantów stomatologicznych. Odpowiadają one na różne przypadki medyczne i potrzeby samych pacjentów. Z zabiegu wszczepienia implantów może skorzystać właściwie każdy, kto stracił zęby, niezależnie czy to z powodu złych nawyków, powikłań chorób zębów i dziąseł czy też urazu mechanicznego.

Zdecydować się na implanty mogą osoby mające minimum 21 lat, nie ma jednak co do tego górnej granicy wieku. Problemem nie są również choroby dziąseł czy osteoporoza. Wymaga to jednak odpowiedniej opieki stomatologa. Podobnie jest z cukrzycą, która musi być jednak kontrolowana przez diabetologa. Ważny jest natomiast stan kości oraz ich ilość. Jeśli jednak pacjent ma z tym problem to możliwa jest uprzednia odbudowa struktur kostnych.

Kiedy najlepiej jest się zdecydować na implanty? Można je stosować zarówno wtedy, gdy mamy pojedyncze ubytki, jak i te wielozębowe. Dobrze sprawdza się także w przypadku bezzębia. Na implantach mocowane są także mosty (na dwóch zębach lub implantach zakłada się kilka koron). Istnieje także metoda All-on-4, która dzięki wszczepieniu 4 implantów w odpowiednich miejscach łuku, pozwala na rekonstrukcję pełnego łuku zębowego w żuchwie lub w szczęce. Metoda ta cechuje się wysoką estetyką, większą oszczędnością czasu i kosztów w porównaniu z np. technikami wymagającymi regeneracji kości.

Implanty są także pomocne w leczeniu ortodontycznym. Dzięki temu pacjent może liczyć na szybsze i znacznie łatwiejsze przesuwanie się zębów. Trzeba jednak zauważyć, że w tej sytuacji mocowane są już mikroimplanty, a więc miniaturowe śruby, które nie łączą się z kością, ale dają możliwość pełnego zakotwiczenia. Po zakończeniu leczenia można je zatem spokojnie usunąć.

Pacjenci mogą się również zdecydować na tzw. implanty tymczasowe. Na nich osadzane są czasowe uzupełnienia protetyczne podczas procesu osteointegracji implantu docelowego i wykonania na nim ostatecznej rekonstrukcji uzębienia. Taka technika jest komfortowa dla pacjenta, ponieważ zapewnia szybki efekt estetyczny (pacjent nie wychodzi z gabinetu z ubytkami zębowymi) i funkcjonalność narządu żucia. Po wygojeniu wszczepy dwufazowe zostają usunięte, wtedy też można wykonać docelową pracę implantoprotetyczną. Implanty tymczasowe mogą też służyć wspomagająco jako zakotwiczenie prac tymczasowych podczas np. zabiegów chirurgicznych.

Źródło: Guaran PR

Pin It

Podobne artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *