Ciemna strona biegania

autor: • 17 marca 2016 • Najnowsze, ZdrowieKomentarze: (0)

Sport to zdrowie, choć może u nas powodować różnego rodzaju kontuzje. Czasami problematyczne okazuje się zwykłe bieganie. Dlaczego? Wszystko przez obciążenia kolan, które mogą skutkować uszkodzeniami. Co to za uszkodzenia i jak sobie z nimi radzić?

Coraz częściej udaje się dostrzec osoby biegające, które swoje wieczory lub wczesne ranki oddają właśnie tej aktywności. Widok ten z pewnością jest bardzo krzepiący. Wszystko to może zapoczątkować szereg kontuzji. Da się ich jednak uniknąć. Wystarczy odpowiednio przygotować się do biegania i kontrolować stan naszych kolan. Staw kolanowy to jedno z najbardziej skomplikowanych połączeń kości w naszym organizmie. Składa się ono z elementów, które poddane są działaniu dużych sił o różnych wektorach. Oto kilka typowych kontuzji biegaczy.

Zacznijmy od więzadeł krzyżowych. Najważniejsze z nich to więzadło krzyżowe przednie i więzadło krzyżowe tylne. Zazwyczaj zrywane są jednak przednie. Składają się one z dwóch pęczków włókien, które, gdy noga jest prosta, ułożone są równolegle do siebie. Natomiast, kiedy ją zginamy, pęczki krzyżują się, tworząc rodzaj rygla, który zapewnia nodze stabilizację, gdyż uniemożliwia przesuwanie się kości udowej względem piszczelowej. Więzadło krzyżowe przednie jest również narządem tzw. czucia głębokiego, dzięki któremu wiemy, w jakiej pozycji jest noga i panujemy nad nią.

Przejdźmy zatem do łękotki bocznej i przyśrodkowej. Zbudowane są one z tkanki chrzęstnej i odpowiadają za zmniejszenie tarcia pomiędzy kością udową, a piszczelową. Można nazwać je mechanicznym odpowiednikiem łożyska, które przenosząc obciążenia, chroni kości przed uszkodzeniem. Ich dysfunkcja (np. pęknięcie) może powodować bolesne dolegliwości kości i problemy z poruszaniem.

Rzepka stanowi natomiast kość, która powstała przez kostnienie ścięgien. Test to tzw. Kość heterotopową. Degeneracja chrząstki rzepki i przeciwległych kłykci uda, która charakteryzuje się jej rozwłóknieniem czy szczelinami, nazywa się chondromalacją. To rozmiękanie chrząstki prowadzi niestety do zmian zwyrodnieniowych stawu rzepkowo-udowego. Pod rzepką, po obu stronach, umieszczone jest ciało Hoffy, czyli tzw. ciało tłuszczowe. Odpowiada ono za ochronę kolana w razie jakiegokolwiek upadku lub zwykłego klękania.  Kiedy biomechanika kolana jest zaburzona, może ono wówczas przerastać i robić się obrzęknięte

Biegacze mogą się także borykać z obrzękiem szpiku kostnego. Może się on wytworzyć zarówno podczas urazu mechanicznego, jak i na przykład pod wpływem noszenia złego obuwia. Wokół miejsca obrzęku zazwyczaj występuje wtedy większa ilość płynów.

Źródło: www.prasoweinfo.pl

Pin It

Podobne artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *