Bajki rozwijają nasze dzieci

autor: • 30 lipca 2015 • Kobieta, NajnowszeKomentarze: (0)

Dzisiaj bajki, to nie tylko forma rozrywki dla najmłodszych, ale często ciekawa forma spędzenia czasu dla całej rodziny. To właśnie dzięki kolorowym opowieściom, nasze dzieci rozwijają zasób słownictwa, uczą się rozróżniać emocje i poznają języki obce

Bajkowy świat
Czytanie książek i bajek dzieciom przed snem, to jeden z najprzyjemniejszych sposobów, na spędzenie rodzinnego wieczoru. Przy pomocy barwnych opowieści przekazujemy naszym pociechom wiedzę na temat otaczającego je świata i rozwijamy w nich niczym nieposkromioną wyobraźnię. Za ich pośrednictwem, uczymy maluchy, czym jest dobro i zło, pokazujemy, że każdy czyn ma swoje konsekwencje, ale też wyjaśniamy, jak duże znaczenie ma przyjaźń w naszym życiu. Często też się zdarza, że bajkowe postacie są przeniesieniem realnych ludzkich postaw, z którymi nasze pociechy prędzej, czy później się spotkają. I choć bajki najczęściej kierowane są do dzieci, to od wielu już lat stanowią formę rozrywki dla całej rodziny. A poza tym, dzięki fantazyjnemu przekazowi, także dla dorosłych są chwilą na oderwanie się od szarej rzeczywistości. Najważniejsze jest jednak to, że bajki mają ogromny wpływ na rozwój naszych pociech.

Nauka przez zabawę
Badania udowodniły, że bajki angażują i stymulują rozwój dzieci, głównie w obszarze zapamiętywania. Od momentu przyjścia na świat, maluchy zaczynają poznawać najbliższe otoczenie, doświadczając go wszystkimi zmysłami. Dzięki pamięci mimowolnej, stymulowanej także przez bajki oraz rozbudowanej umiejętności kojarzenia, dzieci uczą się niezwykle szybko. Biorąc pod uwagę wszystkie powyższe argumenty, rodzice powinni organizować dla swoich pociech zabawy wykorzystujące, jak największą ilość zmysłów. Dzięki temu, będą mieć realny wpływ na rozwój zdolności manualnych u dzieci, czy też na rozwijanie ich wyobraźni przestrzennej.
Bardzo ważnym aspektem w przypadku bajek jest fakt, iż odwołują się do wspomnianej już pamięci mimowolnej. To właśnie dzięki niej dzieci, które dopiero uczą się mówić, z tak dużą łatwością powtarzają zasłyszane frazy. Zainteresowane tym, co oglądają bardziej się angażują, a w efekcie szybciej zapamiętują. Następnie, nieświadomie używając połączeń skojarzeniowych, wykorzystują te same zwroty, które wcześniej usłyszały np. w jakiejś bajce.
Forma opowiadania daje tak naprawdę nieograniczone możliwości w kwestii nauczania, szczególnie, jeśli dodatkowo bazuje na rytmice języka. Z tego też powodu, tak wiele osób pamięta rymowanki, których nauczyło się w dzieciństwie. Dodatkowo warto mieć na uwadze, że zastosowanie rymujących się słów, znacznie poprawia możliwości najmłodszych, w przyswajaniu języków obcych.

Bajki, a nauka języków obcych
Jak wynika ze sprawozdania Komisji Europejskiej, większość dzieci rozpoczyna naukę języka obcego w wieku 6 – 9 lat, a najczęściej wybieranym jest język angielski. Można też zauważyć, że z roku na rok, coraz więcej rodziców, decyduje się na rozpoczęcie zajęć językowych jeszcze wcześniej. Częściej także, kluczowym czynnikiem podczas wyboru szkoły dla dziecka jest fakt łączenia nauki języków obcych z zabawą. – Bazując na postaciach bajkowych jesteśmy w stanie o wiele łatwiej zachęcić dziecko do zabawy i powtarzania słów w języku obcym – mówi Grzegorz Grabiec, dyrektor szkół językowych Helen Doron Early English. – Dodatkowo ważne jest, aby dzieci oglądały i słuchały bajek w domu. Udowodniono, że intensywne przyswajanie języka w tak wczesnym wieku, daje o wiele lepsze efekty i ma pozytywny wpływ na sprawność intelektualną naszych podopiecznych – dodaje.
Bajki zmieniają się w prawie każdym pokoleniu, ale na szczęście ich wartość jest nieprzemijająca. Nadal są niezmiennym źródłem zabawy, ale też wiedzy o otaczającym nas świecie.

Pin It

Podobne artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *