Aktywność osób z chorobami układu krążenia

autor: • 27 kwietnia 2016 • Najnowsze, ZdrowieKomentarze: (0)

Choć aktywność fizyczna wydaje się mieć same zalety to są tacy, którzy powinni na nią nieco uważać. To osoby z chorobami układu krążenia

To, że nie każdy ma predyspozycje do tego, by uprawiać wszystkie rodzaje sportu nie jest tu żadną nowością. Są jednak tacy, którzy na pewne formy aktywności powinni szczególnie uważać. Nie oznacza to, że powinni w ogóle zrezygnować ze sportu. Ruch wpływa pozytywnie na każdego, jego zalety są niepodważalne. Osoby, które borykają się z problemami z układem krążenia powinny jednak zrezygnować z ćwiczeń, które mogą prowadzić do zawału serca lub zgonu. Problemy te dotyczą szczególnie osób, które ukończyły 35. rok życia.

Ryzyko zawału u pacjentów cierpiących na przykład na chorobę wieńcową, otyłych, mających wysokie ciśnienie wzrasta, jeśli prowadziły one siedzący tryb życia, a aktywność fizyczną rozpoczynają nagle i jest ona intensywna. Szczególnie niebezpieczna jest choroba wieńcowa, gdyż wiele osób w ogóle nie zdaje sobie sprawy, że ją ma. Aby uniknąć niepotrzebnych kłopotów należy zadbać o odpowiednią rozgrzewkę i stopniowo zwiększać aktywność. Ważne jest spokojne zakończenie ćwiczeń, ponieważ do zawału często dochodzi nie tylko w czasie wysiłku, ale i po jego zakończeniu.

Jak podkreśla lekarz dr Anna Budaj-Fidecka osoby chore powinny wystrzegać się aktywności fizycznej, gdy jest zbyt ciepło. Zaraz po wysiłku niedobre jest też korzystanie z sauny czy branie gorącego prysznica. Podobnie jest z niskimi temperaturami czy ćwiczeniami wykonywanymi w górach. Na przykład przed wejściem na stok należy odczekać jakiś czas, aby organizm przyzwyczaił się do nowej temperatury i ciśnienia.

Z ćwiczeń powinny zrezygnować osoby, które w ostatnim tygodniu odczuwały ból w klatce piersiowej, czuły się coraz bardziej zmęczone, dokuczały im problemy ze strony układu pokarmowego, a także infekcje górnych dróg oddechowych albo bóle i zawroty głowy.

 – Te objawy, zapowiadające niekorzystne zdarzenie, mogą wystąpić u większości biegaczy długodystansowych i u połowy grających w squasha – wyjaśniła Budaj-Fidecka.

Nie należy jednak zupełnie rezygnować z ruchu. Warto jednak najpierw zrobić badania przesiewowe, EKG czy przejść test wysiłkowy. Zamiast intensywnych ćwiczeń wskazane są dla nich lekkie sporty, np. łucznictwo, golf, nordic walking.

Źródło: www.naukawpolsce.pap.pl

Pin It

Podobne artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *